TWİTTER İLE KİTLENİZİ GENİŞLETİN .

Twitter Türkiye’de yakın bir tarihe kadar çok fazla kullanıcıya ulaşmamış bir sosyal ağ olmasına rağmen son bir buçuk yıllık dönemde gündemdeki dalgalanmalarla Twitter kullanıcılarının her geçen gün arttığını görüyoruz. Türkiye ‘de 7.2 milyon kullnıcısı olan sosyal ağ yakın bir tarihten beri kendi bünyesinde reklamlar almaktadır.

Twitter kendi içerisinde temelde 3 farklı reklam modeli bulunduruyordu. Özellikle 2015 yılı içersinde de gelişimini sürdürmeye devam eden Twitter reklamları 15 yeni reklam modeli ile kullanıcılara hizmet verecek. Bu yeni reklam modellerinden bazıları reklamverenler tarafından kullanılıyor.

Twitter'ın Bize Sunduğu Özellikler

Our comprehensive SEO strategy ensures increase in ranking in different search engines.

Sponsorlu Gündem

Sponsorlu gündem olarak da nitelendirebileceğimiz bu reklam modelinin daha çok kısa süreli tanıtım ve reklam dönemlerinde kullanılması faydalıdır.
Lansman ve tanıtım dönemleri gibi dönemlerde bu reklam modelini tercih ederek reklamınızı gündeme oturtabilir ve çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.
çünkü bu twitter reklam modeli 1 gün için satın alınan bir reklam modelidir.
Markanızın reklamı için seçmiş olduğunuz hashtag ile 24 saat boyunca gündemde kalmanıza olanak tanır.
seo process

Sponsorlu Hesap

Sponsorlu hesap olarak tanımlanan bu Twitter reklam modeli takipçi sayısını arttırma amaçlı kullanılır. ”Who to Follow” (kimi takip etmeli) bölümünde reklamınızın tek başına ve üst sırada görüntülenmesini sağladığı için kullanıcıların dikkatini çekme olasılığınızı arttıran bir reklam modelidir.
Twitter sponsorlu hesap reklamlarının maliyeti de reklamınıza bağlı olarak sizi takip etmeye başlayan kullanıcı sayısına göre hesaplanmaktır. Markanızı takip etme ihtimali yüksek olan kullanıcılara gösterilen reklamınız ilgili kullanıcıları Twitter hesabınıza yönlendirecektir. Bu büyük bir avantajdır sizi takip etmeye başlayan ilgili kullanıcıların takibinde de sizin markanız ile ilgilenebilecek farklı kullanıcılar olabilir ve etkileşim aracılığı ile reklamınızı görmeyen kullanıcılara dahi ulaşma avantajı yakalayabilirsiniz.

design process

Sponsorlu Tweet

Sponsorlu tweet olarak da adlandırabileceğimiz bu Twitter reklam modelinde ise Twiter henüz takipçiniz olmayan hesaplara reklamınızı göstermenizi sağlar.
Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler aracılığı ile düzenlediğiniz reklamlar takipçiniz olmayan kullanıcıların arama sonuçlarında çıkar.
Kullanıcılar Twitter’da bir arama yaptığında reklamınızı görür ve eğer ilgisini çekerse reklamınıza tıklar.

seo process

Video Reklamları

Etkili reklam modellerinden biri olan video reklamları açısından Vine, Facebook , YouTube gibi kanalları geriden takip etmiş olsa da Twitter üzerinden yapılabiliyor.
Ücretlendirme biçimi diğer sosyal ağlarda olduğu gibi izlenme başına belirlenen video reklamları kullanıcılara sponsorlu reklamları olarak gösteriliyor. Video reklamları Twitter Amplify servisi üzerinden oluşturuluyor.


seo process

WebSite Cards

Reklam verenler için oldukça faydalı olan twitter reklam modellerinden biri olan website cards özellikle trafiği düşük olan web siteleri daha biçilemez bir reklam modeli.
Amaç olarak web sitelerinin trafiğini yükseltmeyi hedefleyen bu reklam modeli için yapılan test çalışmaları sonucunda etkileşimlerinin de oldukça başarılı olduğu belirtilmişti.seo process

Twitter Uygulama Yükleme Reklamları

ylül 2013’de Twitter ‘ın mobil reklam ağı MoPub ‘ı satın alması ile geliştirilmeye başlanan bu reklam modeli sponsor reklam olarak kullanıcının karşısına çıkıyor ve reklamın kullanıcıların haber akışlarında görüntülenmesini sağlıyor. Kullanıcılar uygulamayı indirmek isterlerse reklamın yanındaki indir butonuna tıklayarak Google Play veya Apple App Store üzerinden tek tıklama ile mobil cihazlarına indirilmesini sağlayabiliyor.

Twitter uygulama yükleme reklamları reklamverenlerin daha fazla kullanıcıya ulaşmasına olanak sağlarken kullanıcılar için de mobil uygulamaları indirmeleri konusunda teşvik edici oluyor. Reklamların gösteriliş şekli kişilerin ilgi alanlarına ve tercihlerine göre belirlendiği bu reklam modelinde reklamverenler Twitter kullanıcılarının yanı sıra MoPub bünyesindeki 1 milyon mobil cihaza da reklamlarını göstermiş oluyor.

seo process

Hava Durumu Hedeflemeli Twitter Reklamları

Twitter reklam modellerinden bir diğeri de hava durumu hedeflemeli reklamlar olarak karşımıza çıkıyor. Diğer sosyal ağ reklamlarında daha önce karşılaşılmamış olan bu reklam modelinin hayata geçirilmesinde Twitter Weather Channel ile iş birliği yapıyor. Weather Channel’ın twitter kullanıcı verilerine ulaşması sağlanıyor ve kullanıcıların Twitter’a bağlandıkları bölgedeki hava durumuna göre reklam hedeflemesi yapılması sağlanıyor.

Bu reklam modelinde reklam verenler kullanıcıların bulundukları bölgelere ve hava şartlarına göre reklam verebilecekler. Özellikle belli mevsimlere yönelik ürünler satan reklamverenlerin oldukça işine yarayacak olan bu reklam modeline bir örnek vermek gerekirse araçlar için kar ürünleri satışı gerçekleştiren bir reklamveren hava durumuna göre kar yağışı olan bölgelerde bulunan kullanıcıları hedefleyebilecek.

design process

Dil Seçenekli Reklam Hedeflemesi Modeli

Twitter’ın bir diğer reklam modeli de reklamlarda dil hedeflemesi yapmayı sağlayan dil seçenekli reklam hedefleme modelidir.
Sponsorlu Tweet ve Sponsorlu Hesap türlerini kullanan reklamverenler dil hedeflemesi ile çok daha fazla kullanıcıya reklamlarını ulaştırabilecek. Üstelik sadece tek bir dil için geçerli olmayacak yani ayarlar kısmında kayıtlı kullandığınız dil tek başına etkili olamayacak.
Reklamverenler artık kullanıcıların tweet attığı, etkileşimde bulunduğu diller göz önüne alınarak birden fazla dilde reklam hedeflemesi yapılabiliyor.seo process

Twitter Video Reklamları

Etkili reklam modellerinden biri olan video reklamları açısından Vine, Facebook , YouTube gibi kanalları geriden takip etmiş olsa da Twitter üzerinden yapılabiliyor. Ücretlendirme biçimi diğer sosyal ağlarda olduğu gibi izlenme başına belirlenen video reklamları kullanıcılara sponsorlu reklamları olarak gösteriliyor. Video reklamları Twitter Amplify servisi üzerinden oluşturuluyor.

Twitter video reklamları kullanıcıların haber akışlarında görüntüleniyor. Ve videolar tweetlerin içerisine gömülmüş şekilde hazırlanıyor.. Aynı zamanda reklam verenler için video yükleme için bir bekleme süresi olmayan twitter video reklamları kullanıcıların görsel anlamda kullanıcıların dikkatine hitap ettiğinden reklamverenler için başarılı video içerikleri hazırlama imkanı sunuyor.
seo process