Mobile First Concept


Design Mobile Apps Based on Business Strategy

Mobil yazılım nedir sorusuna, mobil cihazlar yani cep telefonları ve tabletlerde kullanılabilmesi adına hazırlanan özel yazılımlar cevabını verebiliriz. Mobil yazılımlarda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, mobil cihazın işletim sisteminin ne olduğudur. iOS, Android ve Windows tabanlı işletim sistemlerine göre mobil yazılımlar üretilir. Aklınıza gelebilecek her türlü yazılımı mobile uygun hale getirmek mümkündür. Bu yazılımlar sayesinde cep telefonlarından ya da tabletlerden istenilen her işlemin yapılabilmesi sağlanmıştır. Kullanıcılar bu yazılımlar sayesinde web sitesine arama motorlarından değil direkt olarak ulaşabilme ve daha hızlı işlem yapabilme şansına sahipler.

  • IOS
  • ANDROID
  • WINDOWS

Günde ortalama 2 saat mobil cihazlar üzerinden internette geçiriliyor ve bir insan günde 150 kereden fazla bir şekilde telefonunu kontrol ediyor. Cep telefonlarında harcanan zamanın % 69’u ise mobil uygulamalarda geçiyor. Mobil cihaz kullanıcılarının % 79’u ise ürün siparişi için mobil cihazlara kullanıyor. Yani tüm bu veriler göz önünde bulundurulduğunda firmalar için internet önemli bir yerdeyse mobil uygulamalar da lüks değil birer ihtiyaçtır.

Mobil Uygulama Platformları

Our comprehensive App design strategy ensures a perfectly crafted logo for your business.

iOS

iOS eski adıyla iPhone OS başlangıçta her ne kadar iPhone için geliştirilmeye başlansada iPod touch ve iPad’de de kullanılan mobil işletim sistemidir. Mac OS X’den türetilmiştir. Kapalı kaynaklıdır.

iOS işletim sistemi ilk olarak 9 Ocak 2007’de iPhone için duyuruldu. Başlangıçta, üçüncü tarafların geliştirdiği uygulamalar desteklenmiyordu ancak daha sonra üçüncü taraf geliştiricilerin uygulamaları desteklenmeye başlandı. iOS uygulama mağazası olarak dünyanın en çok uygulamasını bünyesinde bulunduran AppStore’u kullanır. iOS uygulama mağazası hala çıkacak uygulamalar için ilk tercih edilen platform olabiliyor.

seo process

Android

Android, Google tarafından geliştirilmiş olup milyonlarca kişi tarafından kullanılan dev bir işletim sistemidir. Android işletim sistemleri cep telefonları ve tabletlerde bulunmaktadır. Linux işletim sistemi çekirdeği kullanılmıştır. Bu sayede Android in taban yapısını oluşturmaktadır. Apk uzantısını desteklemektedir. Android kökenli telefonlar birçok açıdan kullanışlı cihazlardır. Android ne işe yarar diye soranlar olacaktır. Bu konuyu da açıklık getirmek gerekirse her şeyden önce Android uyumlu telefonlar farklı uygulamaların kullanılabilir olmasına öncelik tanıyor. Özellikle Java destekçisi olması telefon ve tablet kullanıcılarının en dikkat ettiği özelliklerden biri haline gelmektedir. Android kökenli her telefon ve tablet birçok uygulamanın çok rahatlıkla çalıştırıp kullanılmasına olanak tanımaktadır.

Bunun yanı sıra Android telefon kullanmanın avantajlarından biri de uygulamaları ücretsiz olarak kullanma hakkı vermesidir. Binlerce uygulamayı hiçbir ücret dahi ödemeden kullanmak mümkündür. Android sürümleri bakımından da kendini gün geçtikçe geliştiren bir işletim sistemidir. Sürümlerle birlikte telefonu kullanma şeklide daha pratik hale gelmiştir. Android sürüm isimlerini genellikte tatlı ve şekerlerden almıştır. Böylede ilginç bir yanı vardır. Android nasıl bir sistemdir? Bilmeyenler için bir kez daha vurgulamakta fayda vardır. Androidin beyni beş parçadan oluşmuştur. En önemli bölümü ise Linux adı verilen çekirdeğidir. Telefonun güvenliği ve hafızası Linux tarafından korunur. Android Runtime, Kütüphane, Uygulama Çatısı ve Uygulama Katmanı ise diğer bölümlerini oluşturmaktadır.

design process

Windows

Windows Phone, Microsoft'un üretmiş olduğu Windows Mobile isimli serinin devamı niteliğini taşıyan yeni nesil mobil işletim sistemidir. İlk defa 2010 Şubat ayı içerisinde duyurulan mobil işletim sistemi son kullanıcıyı hedeflemekte ve herkes tarafından kullanılabilme özelliğine sahiptir. Duyurulmasının ardından kısa süre sonra pazara giriş yapan Windows Phone, Nokia iş birliğiyle üretilen cihazların içerisinde yer almaktadır.

Windows'un bilgisayarlarda kullanılan yeni nesil işletim sistemi Windows 8'e paralel olarak bir gelişim izleyen Windows Phone'da Windows Phone Mağazasını içerisinde barındırmakta ve sayısız mobil uygulamayla Windows Phone cihaz kullanıcılarına destek vermektedir. Geliştiricilerinin daha az olması nedeniyle iOS ve Android gibi işletim sistemlerinin bir adım gerisinde kalan Windows Phone uygulamaları ilerleyen yıllarda daha çok seçeneği kullanıcılarına sunacaktır.

seo process